Az igazság kedvéért #7 - Mint Makó Jeruzsálemtől ...

2016.12.05 11:05
 
Mint Makó Jeruzsálemtől ...
 
 
Hogy őszinte legyek hozzád, már régóta töprengtem egy témán ... de elékpzelésem sem volt, hogyan indítsam el a gondolatmenetemet. Az a bizonyos szikra, ami begyújtja a tüzijátékot, az hiányzott. Türelmetlenség és elégedetlenség tombolt bennem ... amíg a ma reggeli ébredéskor egy kép villant fel a belső szemeim előtt. Mint egy "tömörített fájl", ahogyan rápillantottam, feltárult az egész jelentése. Láttam az összefüggések és következtetések logikus útvonalát.
Mint a múltnak és jelennek, az embereknek és az ő reakcióiknak összetett, négy dimenziós térképe. Mintha megtalálnád a megfelelő jelszót és egy régi, majdnem elfelejtett jelenet felfedi önmagát.
 
... és a helyére kerül minden ...
 
*
 
Sok évvel ezelőtt, amikor a gyerekeim kicsik voltak, én szoktam varrni és kötni a ruháikat. Abban biztos vagyok, hogy soha sem volt könnyű négy gyereket felnevelni, és a mi szegénységünk csak alátámasztotta ezt az igazságot. Új ruhadarabokat vásárolni? - még a gondolat is elképzelhetetlen volt.
Így is a szakadt, kilyukadt, kinőtt cipők jelentették nekem a legnagyobb, folyamatos problémát. Sajnos új cipőket nem tudtam készíteni, DE képes voltam új kabátokat, nadrágokat vagy éppen kötött pulovereket, sapkákat, sálakat fabrikálni.
Igen, kedves, úgy gondoltam, csináljunk a problémából érdemet!
Talán nem vásárolhattam egyedi márkajelzésű, különlegesen drága ruhákat, de az én saját kezeimmel készített, személyre szabott "modelleim" kiállták a versenyt ... és boldog voltam.
 
Minden apró sikerünk segített előre menekülnünk az élet kiszámíthatatlanul ijesztő főútján.
 
Oh, bocsánat! Letévedtem az eredeti ösvényről ... tehát, gyerünk vissza, mielőtt hiába szaporítanám a szót.
 
A lényeg a lényeg ... ehhez a munkához különféle cérnák, gombok, cippzárak tonnáira volt szükség, így állandó vásárlója lettem a rövidárú kereskedésnek. Egyszer, amint éppen a bakakocsit toltam egy közös, családi séta alkalmával, hirtelen ötlettől vezérelve megkértem a férjemet, lépjen be a boltba és vegyen néhány méter keskeny gumi szalagot a gyerekek új nadrágjaiba. 
Ő igazán készséges volt, de a terv mégis elbukott - zátonyra futott a félreértések tengerén.
Amint szegény ember "nadrágba való gumit" kért - a fiatal eladónő zavarodottan elpirult és átküldte őt az illatszer részlegre ... vagy esetleg a gyógyszertárba ... !
A szó "gumi" - ami ráadásul egy férfi szájából hangzott el! - kivágta a biztosítékot.
Az eladó hölgy személyes zaklatásnak fogta fel az ötletet a gumiról amit valahol ... a nadrágokban szoktak használni!!
Ebben a meghatározó pillanatban elfelejtette "rövidárú eladónő"-i szerepét és áldozattá vált nőisége vette át az irányítást.
A férjem csak állt ott, ártatlanul, a kétségbeesés határán, és próbálta kitalálni - vajon milyen hibát is követhetett el?!
 
Igen, kedves, milyen hibát követünk el, amikor párhuzamos monológokban elbeszélünk egymás mellett, és a szándékaink nem képesek összetalálkozni ... soha?!
 
Azt hiszem, már te is tudod a választ.
 
Amikor a külvilág megközelít minket - mi azonnal bekapcsoljuk a szűrő berendezéseinket.
Minden eseménynek, minden szónak át kell folynia a mi speciális, személyes értelmezésünk szigorú, nagyon kislyukú hálóján.
Amit én elmondtam neked - és amit te abból meghallottál ... igen, a különbség hatalmas.
Egy ellenőrizhetetlen, titokzatos szakadák tátong az elméink között, amit az egónk ásott és mélyített ki.
Mint a legmélyebb tengeri árok - a felszín simának és biztonságosnak tűnik, de a különböző értéktartományok látszólagos egyetértése alatt elékpzelhetetlenül veszélyes elvárások és előítéletek rejtőznek.
Nem volt könnyű megérteni és megtanulni, hogy a kimondott szavaim és azok különböző értelmezései között nincsen kapcsolat. 
Azt, hogy mások enyémtől eltérő szavai fölött nincs hatalmam!
 
Igen, végül érthető lett.
 
Megvannak a saját határaim, amelyek egyszerre korlátoznak és fel is szabadítanak.
Csak az én saját gondolataim, érzelmeim és szavaim tartoznak hozzám.
Ezeket felügyelhetem - és csakis, kizárólag ezeket.
Csak a saját szavaimért vállalhatok felelősséget!
Miközben mások szintén hatalommal bírnak a saját gondolataik, érzelmeik, szavaik fölött.
Az ő intellektuális és érzelmi megnyilvánulásaik fölött nekem nincs hatalmam, ahogyan nekik sincs az enyémek fölött.
A legtöbb, amit megtehetek, hogy tisztán, félreérthető rejtett szándék nélkül mondom ki a gondolataimat - és azután várok, türelmesen.
Miután a szavaim elhagyták a határaimat - nekem már nincs több lehetőségem, hogy felügyeljem az értelmezésüket. 
Ez már a TE feladatod. Annak a feladata, aki meghallgat engem és befogadja a kimondott gondolataimat.
Én nem vállalhatok felelősséget azért, ahogyan Te értelmezed a szavaimat!
Tedd ezt a legjobb meggyőződésed szerint!
 
Szuverén jogod van féreérteni engem, félremagyarázni a szavaimat, kiforgatni őket, és törvény adta jogod van, hogy miattuk megharagudj rám.
Nem fogok bocsánatot kérni, ha így teszel!
De, eközben jogod van jóhiszeműen együttműködni a szavaimmal, nyitott elmével, előítéletek nélkül. Úgy fogadni őket, mintha a mi elfogulatlan párbeszédünk egyértelmű lépcsőfokai volnának.
 
Így hát, kedves, én csak beszélek itt, mikozben a szavaim, mint ártatlan bárányok, elérik a te lelked dús legelőit - hogy hogyan értelmezed, elutasítod vagy elfogadod-e őket?
 
Ez egyedül csak a te döntésed!
 
 
Pálházi Éva
 

Keresés

 
 
"Ha valaki félre akar érteni valamit, ha valaki meg akar sértődni valamin, akkor meg is fog."
 
Terry Gilliam
 
 
 
"A félreértés mindig veszélyesebb, mint a meg nem értés. Amit nem értünk, lassacskán fölvilágolhat - de amit félreértettünk (vagy kényelemből félremagyaráztunk), azonnal rögzül, s keserves munka később ezt a hamis tudást a lélekből kivakarni."
 
Jókai Anna
 
 
 
"A kommunikációs félreértések hátterében legtöbbször ugyanaz az igen egyszerű ok húzódik meg: folyamatosan megfeledkezünk róla, hogy milyen keveset is mondunk valójában – magyarul: rendszeresen sokkal kevesebbet mondunk ki, mint amit gondolunk, hogy elmondtunk.
 
 
A pszichológusok ezt a jelenséget „signal amplification bias”-nak nevezik, amit köznyelven hívhatnánk „biztos vagyok benne, hogy egyértelmű voltam”-jelenségnek is. Kutatások bizonyítják, hogy az emberek túlnyomó többsége úgy gondolja, hogy a viselkedésével sokkal többet fejez ki, több mindennek ad hangot, mint amennyinek valójában – ez persze tengernyi félreértés forrásává válhat a későbbiekben."
 
 

--->
 
 
 
kollektivum.hu/pszichologia-mindennapi-felreerteseink/
 
 
 
 
uhr auf der homepage free clock for website

© 2014 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode